Kitu Sewer & Frank-Wanasiasa (GetMziki Exclusive ***)

kitu_sewer

Sometimes I lose faith and hope in the state of politics in Kenya. When the new Govt came into power I was hopeful, I still remain hopeful. However when folks pull some wild cards it makes me feel as if the more things change the more they stay the same.

So when I hear tracks, poems or sessions from artists demystifying the status quo, I feel uplifted in the spirit of the people and where they want their country to be headed. Kitu Sewer who is/was part of Mashifta and is a veteran revolutionary artist who has always made music that advocates for the people and brings to light the different challenges in the country. On this track he is collaborating with his new protege – Frank ‘Mteule’ to sensitize the masses on their civil rights.

Enjoy this ridiculously brilliant production.

listen and download the track here:

watch the video here:

8 Responses to “Kitu Sewer & Frank-Wanasiasa (GetMziki Exclusive ***)”

  1. Mwandi says:

    buda mko juu ka matawi. nice lyrics and hipop beat. u r going places.

  2. malaika644 says:

    It’s been too long

  3. malaika644 says:

    It’s been too long but welcome back. Real voices of reason

  4. Evans Sitati says:

    real hiphop from the poet..

    ‘oh my gudness, hadi doe za shule?’

  5. Daddy V says:

    Now that is massive. Kitu sewer is one of my fave Kenyan artist. Zeen ? Nuff respec Leo. We on it.

  6. Chikamai Satiah says:

    Wanauliza kwani
    Huwanga hatulearn
    Bado tunachota mafuta
    Hamwezi understand
    Juu hamjawahi ishi kwa shanties
    Hamjawahi toka job jioni
    Bila any kwa pocket
    Familia inakungoja
    Uweke kitu kwa meza
    It all rotates around poverty
    Kitu political class imeignore
    Ndo siwezi warespect
    Ata siku moja
    Angalia kwa mtaa
    Mob ndo the only way
    Ya kuget justice
    Kaa rada
    Juu kila bullet wanaspray
    Huwanga ni stray
    Words mob za mapoliticians
    Ni kutulead astray
    Selfish intentions
    And constitution iliwatek
    Ages kuimplement
    Watu kubehave ni ka wametupa rada
    Kila corner ya nchi brutal murders
    Ukacheki news
    Story ka za Mandera massacre
    Utadhani horror movies
    Sa kaa macho
    Juu ka si mhalifu then ni
    karao
    Washamek wizi profession
    Angalia Mpeketoni na Isiolo
    Justice ilidead
    Wanarun free after kutumek landless Molo
    Inabidi niishi nao kwa ujanja
    Community policing ni kwa redio
    Ilibidi tutreat jeshi ka mahero
    Wa mtaa
    Pass info uwe there next target
    Mambo gani haya
    Naona hunger~striken
    Kenyans wakilanguish kwa poverty
    Nawatch news
    Pain mingi kwa roho
    Tears kwa face
    Innocent kids kulemewa na race
    Same people walimwagwa milk kwa trench
    Wakachoma unga Indian Ocean
    Cocaine ikauzwa kwa streets za Nairobi
    Wakauza maize tustarve
    Ni politics ndo number one
    Kwa list yao
    Hawana initiatives za kupunguza njaa
    Ama kuleta security kwa mitaa
    Wakenya itabidi tuchangamke
    Juu hawa mabuda wamelala
    Angalia kwa bunge
    Over~eating imefanya wamelala
    Utadhani wanasema sala
    Zao ni kupigana na kumwagia speaker maji
    Ata kama sheria ni draconian
    Wasolve in a respectful manner

  7. Chikamai Satiah says:

    Story ya siasa
    Nakushow nikiwa na Frank Mteule
    Vile wao hufanya
    Kama kulikuwa na safety belts
    Kulikua na tender ya mishipi
    Ukiona blackout,kuna tender ya Majenereta
    Wameipeleka too far
    Wameenda hadi story ya gender
    Hadi rush za mende
    Ati wanapenda O
    Kama channel ya South Afrika
    Wameitwanga na pannel
    Beating
    Media yenyewe ikafunnel
    Wakaikunywa na ka iliwanyonga pia
    Wataisiaga wawashow ni afya
    Yaah hao ni mamafia
    Propaganda imeganda
    Proper
    Publicity za T.V wanapenda
    Kudissiana kwa matanga
    Na kwa church
    Kukissiana kwa curtain
    Kubargain nani atafikia bei
    Kufichiana white ndo zao
    Kura yako ni kadi
    Ballot box atm yao
    Ooh my goodness
    Hadi doo za shule
    Jooh mzee
    Na ati education ndo key
    Tunafaa tufunge
    Na mbunge
    Amekam cheap
    Kutubuyia pombe
    Ati tuvuruke amani
    Apo ndo mimi hujiuliza
    Hii siasa hutusaidiaje
    Saa zingine?

  8. Kelvin Mbugua says:

    U guys are dope big up.

Leave a Reply